چرا زبان آلمانی را در موسسه زبان دانش ارم (شکوه اندیشه) بخوانیم ؟

کادری مجرب و با تجربه و همچنین بکارگیری از اساتید Native  آلمانی از ویژگی های آموزشی آموزشگاه زبان دانش ارم است. دوره های مکالمات و آموزش زبان آلمانی طبق متد اصلی سفارت آلمان در آموزشگاه زبان دانش ارم اجرا میشود و در کنار تمام کتب معرفی شده توسط سفارت ، آموزشگاه زبان دانش ارم از فیلم ها و دیگر مواد کمک آموزشی استفاده بعمل می آورد.

لازم به ذکر است در آموزشگاه زبان دانش ارم  دوره های دوره های آمادگی ویژه آزمون های سفارت نیز اجرا میشود و لازم است که بدانید زبان آلمانی مانند تمامی زبان های اروپایی از ۶ سطح زبانی برخوردار است که شامل A1, A2, B1, B2, C1,C2 که از مرحله مبتدی تا پیشرفته را در برمیگیرد.

مرکزآموزش زبان دانش ارم  تمامی هدف خورد را به یادگیری و بازدهی بیش از پیش شما عزیزان اختصاص داده است.

 

کی می‌توانیم آلمانی صحبت کنیم؟

بیشتر نوآموزان معمولا از این موضوع اطلاع ندارند که یادگیری یک زبان جدید یک پروسه است. این بدین معناست که این کار گذشته از میزان تلاش شما به مقدار مشخصی از زمان نیاز دارد پس باید مطمئن باشید که هراندازه هم که تلاش کنید نخواهید توانست یک زبان را هر اندازه هم که ساده باشد در یک ماه یاد بگیرید.

در مورد زبان آلمانی با توجه به پیچیدگی, این پروسه (با توجه به توقع شما از توانایی زبانتان) می‌تواند کمی طولانی باشد. این بدین معنی نیست که در چند ماه نخواهید توانست به این زبان (البته در سطح ابتدایی) صحبت کنید اما باید بدانید که تسلط به زبان و راحتی در هنگام صحبت کردن فقط در طول زمان و با تمرین به دست می‌آید.

از کجا شروع کنیم؟
کتاب‌ها متفاوت علیرقم ظاهر متفاوت معمولا روش‌های تقریبا نزدیکی را دنبال می‌کنند. در ابتدا زبان آموز باید با تعدادی از عبارات بسیار کاربردی در زبان مورد نظر آشنا شود. در اینجا می‌توانید عبارات بسیار مهم را یاد بگیرید. بهتر است در ابتدا زیاد ذهن خود را به دستور زبان عبارات مشغول نکنید.

پس از یادگیری اولیه می‌توانید از گرامر ابتدایی برای پیشرفت سریعتر استفاده کنید. البته از آنجایی که واگویی واژگان ارائه شده فقط به صورت فونتیک نوشته شده بهتر است در صورت عدم اطلاع از چگونگی خواندن فونتیک از بخش واگویی استفاده کنید.

چقدر بخوانیم؟

برای یادگیری مناسب باید سعی کنید که در طول هفته حداقل سه روز برای یادگیری آلمانی اختصاص دهید. ۳ ساعت مطالعه و تمرین برای یک هفته یادگیری -البته در صورتی که نیاز فوری به زبان نداشته باشید- کافی است.

چطور بخوانیم؟

رفتار مغز در طول یادگیری تا حدودی پیچیده است و توضیح آن زمان زیادی را می‌طلبد که شاید در بخش‌های دیگر به آن پرداخته شود. نکته مهم در طول یادگیری این است که سعی کنید به ویژه در ابتدای راه زیاد روش و موضع یادگیری خود را تغییر ندهید. یکی از مشکلاتی که برای بیشتر زبان آموزان اینترنتی مطرح است این است که در طول یادگیری تمامی دروس در دسترس آنهاست و به طور طبیعی زبان آموز علاقه دارد تا همه درس‌ها را سریع بخواند و به انتهای هر بخش برسند.

به شما زبان‌آموز عزیز توصیه می‌کنم که با صبر و به طور کامل هر بخش را مطالعه کنید. سعی کنید پس از خواندن یک بخش آن را مجدد در طول هفته برای دو یا سه مرتبه تکرار کنید. از مثال‌های بیشتری استفاده کنید و به ویژه برای یادگیری واژه ها, در صورت امکان مثالی هم به همراه آن به حافظه بسپارید.

حفظ کردن داستان‌ها و متون کوتاه شاید در ابتدا خیلی بی فایده به نظر برسد اما می‌تواند کمک شایانی به فهم اصول گرامر به صورت ناخودآگاه در ذهن شما بکند. گوش دادن به کتاب‌‌های صوتی نیز می‌تواند تاثیر بسیار مفیدی در تونایی شما در گوش دادن و صحبت کردن داشته باشد.

 

 آیا آلمانی زبان سختی است؟

می‌توانیم بگوییم که زبان آلمانی مطمئنا از زبان‌هایی مثل فرانسه و انگلیسی دشوارتر است. با این حال باید بدانید که این بدان معنا نیست که شما نخواهید توانست به طور کامل به این زبان مسلط شوید.

من حافظه مناسبی برای یادگیری ندارم. باید از چه روشی استفاده کنم؟

حافظه نقش خیلی زیادی در یادگیری زبان ندارد. باید بدانید هدف شما از یادگیری زبان این است که زبان را از حافظه بلند مدت خود به حافظه عملی خود منتقل کنید. تنها در این صورت است که می‌توانید به این زبان تسلط داشته باشید و در صحبت کردن سریع و بی دغدغه موفق باشید.

راه انتقال اطلاعات به حافظه عملی در کوتاه‌ترین روش, تمرین و استفاده مداوم از اطلاعات است.

آیا می‌توان زبان را به صورت حرفه‌ای خارج از آموزشگاه یاد گرفت؟

خیر ،چراکه تا به امروز افراد زیادی را ندیده‌ام که بدون مراجعه به آموزشگاه یا تجربه طولانی در این زمینه به طور مسلط به زبانی صحبت کنند (البته گذشته از افرادی که سابقه زندگی در کشورهای بومی آن زبان را داشته‌اند). توصیه من این است که در صورتی که امکان دسترسی به آموزشگاه برای شما وجود دارد و یادگیری آلمانی برای شما ضروری است بهتر است یادگیری را در آموزشگاه ادامه دهید.

کلاس های زبان آلمانی چگونه برگزار می گردد؟
آموزشگاه دانش ارم دوره های مقدماتی ، متوسط و پیشرفته زبان آلمانی را به شکل زیر ارائه می نماید. تمامی کلاسها به زبان آلمانی و با تکیه بر گفتگو و محاوره تشکیل می گردند . هر ترم شامل ۱۲ جلسه و هر جلسه ۱:۳۰ میباشد و تمامی کلاس های ترمیک ۳ روز در هفته هستند و آموزشگاه جهت افرادی که با شرایط خاص نیاز به آموزش زبان آلمانی دارند هم کلاس هایی به صورت خصوصی با توجه به نیاز آنها برگزار می کند .

 

متد آموزش زبان آلمانی در موسسه دانش ارم چیست؟ 
متد تدریس در آموزشگاه دانش ارم برگرفته از کتاب های منشن (                  ) می باشد .

 

سطوح ارائه شده درآموزشگاه دانش ارم کدامند؟
A 1- A 2
B 1- B 2
C 1- C2

 

اهداف آموزشی و آشنائی با زبان آلمانی در سطوح مختلف چگونه است؟-۱۲

 

محتوای هر دوره مطابق با چارچوب تعیین شده مشترک در اروپا برای زبان آلمانی میباشد.
A 1

دانشجو قادر خواهد بود پس از این دوره واژه های روزمره ، پرسش و پاسخ درباره اطلاعات فردی و جملات ساده را که در ارتباط با نیازهای مشخصی میباشد ، درک کرده و بکار برد ضمنا  خود را معرفی نموده و از دیگران پرسشهائی را بعمل آورد.

A2
دانشجو قادر خواهد بود پس از این دوره واژه هائی با کاربرد زیاد در ارتباط با موارد مشخص (مانند اطلاعات درباره خود و خانواده ، برقراری ارتباط در امور ساده ، تبادل اطلاعات مورد نیاز، توصیف محیط زندگی ، خرید ، کار و محیط اطراف) را درک نموده و در شرایط ساده و معمول منظور خود را ادا نماید.
B1

دانشجو قادر خواهد بود پس از این دوره در صورت استفاده از زبان استاندارد و صحبت در مورد مسائل آشنا ، نکات اصلی را درک نماید و در بیشتر مواردی که در سفر به کشور مربوطه با آن روبرو میشود، مشکلات خود را حل کند و در عین حال قادر خواهد بود علاوه برنگارش متون با جملات ساده و پیوسته در ارتباط با مطالب آشنا و مورد علاقه ، گفتگو نماید .
B 2
دانشجو قادر خواهد بود پس از این دوره نکات اصلی متون پیچیده در ارتباط با مطالب معین یا انتزاعی را درک نموده و در رشته تخصصی خود بحث های تخصصی را دنبال نماید. وی  قادر خواهد بود بطور ناگهانی و روان بدون اضطراب و آمادگی قبلی گفتگو کند. بطوریکه یک گفتگوی عادی با شخصی که زبان مادریش است، بدون هیچ مشکلی برای هر دو طرف بخوبی ممکن باشد .
C 1
دانشجو قادر خواهد بود پس ازاین دوره متون طولانی شامل طیف گسترده ای از واژه های سطح بالا را درک نموده ، درامور اجتماعی ،آکادمیک و حرفه ای به طور موثر بحث کرده و نکاتی را که مختصرا” مورد اشاره قرار گرفته اند نیز متوجه شود وی قادر خواهد بود بطور ناگهانی و روان گفتگو کند. بدون اینکه مجبور باشد به دفعات و بگونه ای محسوس در جستجوی لغات مورد نظر برآید.
C 2
دانشجو قادر خواهد بود پس از این دوره عملا” آنچه را می خواند یا می شنود بدون هیچگونه مشکلی درک نماید و اطلاعات کلامی و غیر کلامی را خلاصه کند. وی قادر خواهد بود اطلاعات کتبی یا شفاهی از منابع گوناگون را جمع بندی نموده و در این رابطه دلائل یا توضیحات مربوطه را به شکلی پیوسته عنوان کند و معانی تلویحی مختلف در پیچیده ترین موقعیت ها تعبیر و تفسیر نماید

 

 

 

 

 

 

اصطلاحات ضروری

 

زبان آموزان عزیز توجه داشته باشید که در تلفظ «ر» در لهجه‌های متفاوت آلمانی با هم متفاوت است اما معمولا با صدایی نزدیک به «ق» تلفظ خواهد شد با این حال در تلفظ به همان صورت «ر» نوشته شده است.

Guten Morgen goot-en mor-gen

صبح بخیر

(گوتِن مُرگِن)

Guten Tag goot-en tak

 سلام/ روز بخیر

(گوتِن تاک)

 

Guten Abend goot-en a-bend

شب بخیر/ عصر بخیر

(گوتِن آبِند)

Gute Nacht goot-e nakht

شب بخیر

(گوتِن ناخت)

 

Auf Wiedersehen owf vee-der-ziyen

 خدا حافظ

 (آوف ویدِ زییِن)

Bitte bi-te

لطفا

(بیتِ)

 

Danke dan-ke

ممنونم

 (دانکِ)

Bitte schön bi-te shun

خواهش می‌کنم

(بیتِ شون)

 

Ja/Nein ya/nain

خیر/ بله

(یا/ناین)

Herr/Frau/Fräulein her/frau/fro-lian

دوشیزه/ خانم / آقا

 (هِر/ فِرا/فرُلایل)

 

Wie geht es Ihnen? vee get es ee-nen

(حال شما چطور است؟ (رسمی

(وی گیت اِس اینِن)

Wie geht’s? vee gets

(چالت چطوره؟ (غیر رسمی

 (وی گیتس)

 

Ich bin müde. ish bin moo-de

.من خسته هستم

 (ایش بین مودِ)

Ich bin krank. ich bin krank

.من مریض هستم

 (ایش بین کرانک)

Ich habe Hunger. ich ha-be hoong-er

.من گرسنه هستم

 (ایش هابِ هونگِر)

Ich habe Durst. ich ha-be dirst

.من تشنه هستم

 (ایش هابِ دورست)

Gut/Es geht/So lala goot/ess get/zo lahlah

خوبه / درسته/ بد نیست

(گوت/ اِس گیت/ زو لالا)

Schlecht/Nicht Gut shlesht/nisht goot

خوب نیست/ بد

 (شلِشت/ نیشت گوت)

Wie heißen Sie? vee hai-sen zee

(اسم شما چیست؟ (رسمی

 (وی هایسِن زی)

Wie heißt du? vee haist doo

(اسم تو چیست؟ (غیر رسمی

 (وی هایست دو)

Ich heiße… ich hai-se

.اسم من … است

 (ایش هایسِ)

Mein Name ist… main na-me ist

.اسم من … است

 (ماین نامِ ایست)

Woher kommen Sie? vo-her koh-men zee

(شما اهل کجا هستید؟ (رسمی

 (وُهِر کُمِن زی)

Woher kommst du? vo-her komst doo

(اهل کجایی؟ (غیر رسمی

(وُهِر کامست دو)

Wo wohnen Sie? vo vo-nen zee

(کجا زندگی می‌کنید؟ (رسمی

 (وو وُنِن زی)

Wo wohnst du? vo vonst doo

(کجا زندگی می‌کنی؟ (غیر رسمی

 (وو وُنست دو)

Ich komme aus Iran.ich ko-me aus iran

.من ایرانی هستم

 (ایش کامِ آوس ایران)

Ich wohne in… ich vo-ne in

.من در … زندگی می‌کنم

(ایش وُنِ این)

Wie alt sind Sie? vee alt zind zee

(چند سالتان است/ چقدر سن دارید؟ (رسمی

(وی آلت زیند زی)

Wie alt bist du? vee alt bist doo

(چند سالته؟ (غیر رسمی

 (وی آلت بیست دو)

Ich bin ____ Jahre alt. ich bin ____ ya-re alt 

من … سن دارم/ من … ساله هستم.

 (ایش بین … یارِ آلت)

Sprechen Sie Deutsch? shprech-en zee doytch

(آیا شما می‌توانید آلمانی صحبت کنید؟ (رسمی

(شپِرِشِن زی دُیچ)

Sprichst du Englisch? shprishst doo eng-lish

(می‌تونی انگلیسی صحبت کنی؟ (غیر رسمی

 (شپریشست دو اینگلیش)

Französisch, Italienisch, Spanisch, Russisch, Japanisch fran-tsur-zish, ee-tal-ya-nish,span-ishroos-ish, ya-pan-ish

ژاپنی, روسی, اسپانیایی, ایتالیایی, فرانسوی

 (فرانسوزیش- ایتالیانیش- شپانیش- روسیش- یاپانیش)

Ich spreche… ish shpresh-e

.من می‌توانم به (زبان) … صحبت کنم

(ایش شپرِشِ)

Ich spreche kein… ish shpresh-e kain

.من نمی‌توانم به (زبان) … صحبت کنم

 (ایش اشپِرِشِ کاین)

 

Ich verstehe [nicht]. ish fehr-ste-e [nisht]

[من می‌فهمم [نمی‌فهمم

 (ایش فِشتییِ)

Ich weiß [nicht]. ich vais [nisht]

[من می‌دانم [نمی‌دانم

(ایش وایس/ نیشت)

Entschuldigen Sie ent-shool-di-gen zee

.ببخشید

 (اِنت شُلِدی گِن زی)

Es tut mir leid. es toot meer lait

.معذرت می‌خواهم

(اِس توت مییِ لاید)

Bis später/bald biss shpe-ter/bahlt

.بعدا / به زودی می‌بینمت

 (بیس شپِتِر/ بالد)

Tschüs/Tschau  tchews/chaow

(خدا حافظ (غیر رسمی

 (ت شوس/ چاو)

Ich liebe dich. ich leeb-e dish

.دوستت دارم

(ایش لیبِ دیش)

Ich liebe Sie. ich leeb-e zee

همه شما را دوست دارم

 (ایش لیبِ زی)